Home

Tidstrand filt Viola Gråsten

Free UK Delivery on Eligible Order Get Grasten With Fast and Free Shipping on eBay. Looking For Grasten? We Have Almost Everything on eBay

Filtar och plädar av Viola Gråsten för Tidstrand, 1950-tal. 695kr/st. Blankets and plaids by Viola Gråsten for Tidstrand, 1950's. SEK 695/each Vem målade tavlan? Är du intresserad av konst? Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! I vårt minilexikon Vem målade tavlan? finner du information om drygt 100 konstnärer: målare, tecknare, skulptörer, textilare m.fl FILT/PLÄD, Viola Gråsten, Tidstrand. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 231 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? FILT/PLÄD, Viola Gråsten, Tidstrand. Bilder FILTAR / PLÄDAR, 3 st, Viola Gråsten, Tidstrand. Röd-, grön-, och blårandig ull. En av plädarna etikettmärkta. Ca 140 x 160 och 150 x 200 cm

DVDs at Amazon.co.uk - Top Rated Film & TV on DV

Grasten on eBay - Grasten Sold Direc

Stockholms Auktionsverk Online 519803. VIOLA GRÅSTEN, filt, Tidstrand, flerfärgad, ull, ca160x240 cm Föremålet visas på Nybrogatan 32, Stockholm, 8-12 feb Utlämning sker i Magasin 5 i Frihamen Viola Gråsten (1910-1994) Se katalognummer 1002 och 1003 i Bukowskis katalog 539. Urval av tidigare sålt på Bukowskis PLÄDAR, 4 st, hälften Viola Gråsten, ull, Tidstrand, 1900-talets andra hälft.. 200 kr - Hemtextil & prydnad - Centralt Norr - OBS! Endast svar via mejl eller sms. Inga samtal. Skickas med Schenker eller avhämtning: 1 st blå/grön VIOLA. Pläd filt överkast Tidstrand Viola Gråsten 70-tal ovanlig Togs bort för 8 år sedan - Till försäljning i 14 dagar Pläd filt överkast Tidstrand Viola Gråsten 70-tal ovanlig 160 kr Tradera.se Tyger och tillbehör. Viola Gråsten och modernismen i svensk textilkonst. Med Viola Gråsten, död 1994, inleddes en ny tid i svensk textilkonst, klart modernistisk med flödande former och ovanligt kombinerade färger. Gråsten utbildades i Helsingfors, men efter krigsutbrottet 1939 uppstod brist på garner i Finland

Filtar, 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Tidstrand. Viola Gråsten, född 1910 i Finland, död 1994.. Såldes på auktion VIOLA GRÅSTEN, filt/pläd, Tidstrand, 160x235 cm Information om kakor För att du ska kunna använda vår sida på ett bra sätt så använder vi kakor (cookies)

Ullfiltar Viola Gråsten / Tidstrand Togs bort för 9 år sedan - Till försäljning i 1 månader Tidstrands designer Viola Gråsten mått ca 240x160 Har två stycken mycket fina och fräscha ull plädar -riktiga klassiker

Filtar och plädar Viola Gråsten Tidstrand - Bacchusanti

Viola Hildegard Gråsten, ursprungligen Forsberg, född 18 november 1910 i Keuru i Tavastehus län, Finland, död 20 oktober 1994 i Stockholm, var en svensk textilkonstnär och tecknare.. Gråsten växte upp som fosterdotter till den finske finansministern Ernst Gråsten.Hon studerade vid Centralskolan för konstflit, nuvarande Aalto, i Helsingfors och kom till Sverige 1944 Röd filt, Viola Gråsten, Tidstrand. ca 220 x 165 cm ull/ylle Finns i Lindesberg. Pris: 450 . För mer information kontakta. Namn charita . Ort Lindesberg . Telefon 0581-14687 eller 070 531 39 02 . E-post lars.charita@gmail.com. Uppdatera/Ta bort min annons Annonsid.

Denna hittade jag på lunchen igår, en Snark av Viola Gråsten för Tidstrands yllefabrik. Fin färgkombination tycker jag, men inte så bra mobilbildjag hade ingen kamera på jobbet, denna får nämligen bli kvar där för att den ska användas, hemma finns det gott om filtar ändå Köp online Filt/pläd från Tidstrand av Vio.. (443237503) • Övriga textilier • Avslutad 24 jan 20:10. Skick: Begagnad Utropspris 100 kr Auktion • Tradera.co

Filt. Viola Gråsten, Tidstrand. - Auktionshuset i Örebro A

Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer • Trader VIOLA GRÅSTEN, filt/pläd, Tidstrand, ca 210 x 140 cm Bud: 0 kr Slutar 22 april 19:28. Utropspris: 300 kr Mer information. Bruksslitage. En filt medföljer, denna med hål. Logga in för att lägga bud. Budhistorik. Inga bud än + Visa resten av budhistoriken ÖPPETTIDER . Tisdag 12.30-16.30. Onsdag.

VINTAGE, NÖTT, SHABBY CHIC, INREDNING, MÖBLER, TIDSTRANDS FILT, VIOLA GRÅSTEN, TAVELRAM. by Linnea Baversjo // 15 februari, 2017 // No Comments. Interiör från butiken som har vinterstängt just nu . Inredningstips Ett gammalt fönster Blir en personlig tavelram med foton . Filt från Tidstrand Designer Viola Gråsten Stockholms Auktionsverk Online 461871. VIOLA GRÅSTEN, filt/pläd, för Tidstrand, ylle, etikettmärkt, ca 180x185 cm Behållningen går till Erst Viola Gråsten arbe-tade på Mölnlycke Väfveri AB fram till år 1973. Under sin tid där komponerade hon mer än 100 mönster för hem- och modetextil. Under den tiden ritade hon även filtar för Tidstrands yllefabrik, bland annat Snark från 1957, som blev enormt populär och som återfanns i många hem i Sverige Lauritz.com - Viola Gråsten, Tidstrand. Filtar. Tre filtar i ull, två blå samt en röd. De blå filtarna etikettmärkta. 222x156 cm (röd), 215x160 respektive 225x145 cm. En blå filt med fläck. (3

400 kr - Hemtextil & prydnad - Nacka - Stor Blå filt, 240*250, Tidstrand. Design Viola Gråsten. Fint skick Filt Tidstrand Viola Gråsten. 210 x 150 cm. Slutpris: 100 kr. Skick: Used. Artikelnr: 377-222 Kategori: Mattor/Textilier Tagg: 2020-04-20. Beskrivning. Sök. Mer information Auktionsdatum: 2020-04-20. Kategori: Mattor/Textilier. Vem målade tavlan? Är du intresserad av konst

Fina filtar från Tidstrand. Postat den 12 augusti, 2013 av retromania. När jag var liten hade farmor och farfar flera fina, turkosa Tidstrandsfiltar av Viola Gråsten i bäddsoffan på landet. När vi tog över landet efter dem tog vi också över de fina filtarna,. Viola Gråsten Filt Tidstrand. 06/05/2018. Karlstad, SE. SE. Visa bud Utrop-Till auktionen. Om föremålet. Viola Gråsten Filt Tidstrand. 06/05/2018. Karlstad, SE. SE. Visa bud Utrop-Till auktionen. Se alla föremål i Diverse; Se alla föremål från Auktionsverket i Karlstad; Se alla föremål i Diverse Parti: Viola Gråsten Tidstrand filt, fläckar, Gunnar Hansson Lomma 2st fåglar, Getthen Holm skulptur H20cm, Bing & Gröndahl fågel H12cm samt Bornholm fa

Lauritz.com - Viola Gråsten för Tidstrand, plädar, 2 st. Ylle. Orange /röd färgställning. Mått 170x145 cm respektive 140x120 cm. Etikettmärkta. Filt med fransar tvättad, något krympt. (2 När jag var liten hade farmor och farfar flera fina, turkosa Tidstrandsfiltar av Viola Gråsten i bäddsoffan på landet. När vi tog över landet efter dem tog vi också över de fina filtarna, men det gick inte många år innan mössen tog sig in i stugan och knaprade stora hål av den fina yllen. Nu drömme Viola Gråsten, född 1910 i Finland, död 1994. Viola Gråsten kom till Sverige 1944 och arbetade med ryamattsmönster på NK:s textilkammare efter att ha anställts av Astri

Produktionen vid Tidstrands Yllefabriker har varit inriktad på filtar, plädar, överkast, biltyger (spec. till Volvo), tyger, vadmal och garn. Fabriken utvecklades till en av Europas största yllefabriker. Axel Ludvig Tidstrand, 1871-1948, blev Sågmyrakungen med hela svenska folket. Han grundade inte bara fabriken Sågmyra Herrgård byggdes 1920 som bostad till yllefabrikören Axel Ludvig Tidstrand. Lägg märke till den äldre herren som trots sin rollator snabbt hann svänga in i bild med sin underbara retro-overall. Viola Gråstens randiga filtar, de gamla reklamskyltarna och tänker att nån gång ska jag gå in i alla fall

Filt från Tidstrand design Viola Gråsten: Stort tyg: Stort tyg: 34 : Rosa glittrig långklänning: Långklänningar: Den vänstra och den mittersta sålda: 33 : Kavaj specialsydd fö Gulins: Den övre vänstra jackan är i äkta getskin Två blå filtar Snark formgivna av Viola Gråsten för Tidstrands Yllefabriker i Sågmyra har jag lagt över ryggstödet. De köpte jag för flera år sedan second-hand och nu kommer de till pass Bitterheten ligger som en sliten filt över våra liv. En trådsliten sådan där som Viola Gråsten designade åt Tidstrands i Sågmyra. De röda är snyggast. Det blev inte som vi trott. Det har vi lärt oss i livets hårda skola. Livet är sällan som i teveserierna från drömfabrikerna. Det är skevt och det värker Viola Gråsten föddes och växte upp i Finland, och utbildade sig inom design i Helsingfors. förekommande textilen av Gråsten på auktion och i second hand-butiker är den randmönstrade yllefilten från Tidstrand. Prisläget på filtarna är lågt, några hundralappar, medan en ryamatta kan kosta upp emot några tiotusentals kronor. 2016-jun-25 - Blå pläd, röd filt, Viola Gråsten. 2 plädar, rosarandiga, Christina Westman

FILT/PLÄD, Viola Gråsten, Tidstrand

FILTAR / PLÄDAR, 3 st, Viola Gråsten, Tidstrand

Viola gråsten pläd orange FILT/PLÄD, Viola Gråsten, Tidstrand . FILT/PLÄD, Viola Gråsten, Tidstrand. Beskrivning. Orange nyanser. 122x150 cm. Etikettmärkt. Konditionsrapport. Bruksslitage. Har du något liknande att sälja. samling, varav vissa dubbletter som jag skall avvara nu. En bild på dom som jag skall avvara ser du här ovanfö Borsta filten inifrån och ut med långa, jämna, svepande drag. Tänk på att inte borsta för hårt - då är det lätt att fastna och rycka bort för mycket av ullfibrerna. Gå igenom filten bit för bit tills den är luftig och jämn på ytan. Avsluta gärna med att hänga ut och rista filten Som exempel visar en orange pläd designad av Viola Gråsten för Tidstrands. Filten är lite av en designklassiker. Filtar som är behandlade med insektsmedel kan vara märkta mothproof for life eller malsäker Finns det DDT i din gamla filt? 9:29 min-lör 01 apr 2017 kl 08.50. Varaktigt maläkta. Mothproofed for Life Kontouppgifter SWIFT/BIC = SWEDSESS IBAN = SE7380000 81562 9840070644 Bg 5083-842

Viola Gråstens filtar med namnet Snark tillverkades i 10 färgställningar i mitten av 1950-talet. GRETRO har två färgställningar orangeröd och grönblå. Filtarna är märka med etiketter där det tydligt.. Viola Gråsten - kjolen - Oomph Ni är några som önskat att få se kjolen i sin helhet som jag köpte på helgens Antikmässa. Jag får fortfarande fjärillar i magen när jag tit.. A Modern Scandinavian plaid from the 60s designed by textile artist Viola Gråsten. The blanket is woven from 100% wool and is wonderfully warm and a very beautiful interior decor. Also suitible as bedspreads. This is not only a use product but an investment for the future. Such a plaid suit Viola Gråsten filtar VIOLA GRÅSTEN, filt, Tidstrand, flerfärgad, ull, ca160x240 cm Prenumerera. Vill du få användbara och trevliga mail från Auktionstipset? PUL. Prenumerera. Auktionstipset använder Cookies för att anpassa innehållet till er användare och för att analysera vår trafik

Retromania Fina filtar från Tidstran

  1. Huutokauppoja netissä - Antiikkia, designia, taidetta ja paljon muut
  2. Viola Gråsten - Shopping Viola Gråsten - Shopping (55) Hittade 55 produkter. Bild Objekt Pris Pris; Viola Gråsten (utställningskatalog från Prins Eugen, Waldemarsudde) 35 kr Bokbörsen. 35 kr Bokbörsen: Ljungbergs Textil Oomph Blå Tyg. 1699 kr Finns i lager Textilgallerian. 1699 kr Finns i lager Textilgallerian: Duro Tapet Linjelek Vit.
  3. 2016-jul-15 - 8 Likes, 5 Comments - Green MarcElla (@greenella62) on Instagram: Inte viste jag att #violagråsten designade kläder, nu vet jag. SÅLD #greenmarcella #tollar

Till salu! Pläd/filt Tidstrand design Viola Gråsten. Nov 8, 2019 · Public · in Mobile Uploads. View Full Siz 2016-maj-16 - Denna pin hittades av Tamar Heller. Hitta (och spara!) dina egna pins på Pinterest Retro Viola Gråsten Kastanj Väggtyg Oanvänt: Slutar om 6 dagar: 141 kr: 1611839759: 141: 1: Lägg bud: Vacker Scarf Viola Gråsten Fjäril Handprinted Retro Lila Gul Vintage: Slutar om 2 dagar: 154 kr: 1611523653: 154: 1: Lägg bud: Filt/pläd Från Tidstrand Av Viola Gråsten 158X210 Cm: Slutar om 2 dagar: 100 kr: 1611515434: 100: 1: Lägg bu Pläd / Filt Tidstrand Viola Gråsten: Slutar om 3 dagar: 215 kr: 1611523773: 215: 1: Lägg bud: Vegetable Tree - Josef Frank, Firma Svenskt Tenn Ab - Hemsytt Kuddfodral: Slutar om 10 dagar: 3 kr: 1612121407: 3: 1: Lägg bud: 3 Dynor Kelim Orientaliska Dynor Kuddar Vävd Ull Antik Handvävd Väv: Slutar om 10 dagar: 109 kr: 1612122243: 109: 1. Filten är en klassisk Viola Gråsten, Tidstrand. Annons. En gång, när mitt ex Felix jobbade på Bukowskis, hjälpte han en dam att bära en tung möbel till sin bil. Då gav hon honom den här filten som tack! Tack, sa även jag, som fick filten av honom. Tofflorna fick jag i julklapp av Yrsa. De är från Marimekko

Video: Fina filtar från Tidstrand - Mitt

Finns det DDT i din gamla filt? 1 april 2017 kl 08

Bilder för 593523

PLÄDAR, 4 st, Tidstrand, Viola Gråsten samt Christina

Giftet i dina gamla plädar Retromani

Viola Gråsten var sin tids stora modedesigner. I början av 50-talet när hon nyss kommit till Sverige från Finland, väckte hennes moderna ryamattor och nyskapande textilmönster stor uppmärksamhet, hennes ovanliga och vågade färgkombinationer blev högsta mode bland de unga och hennes tyger var hett eftertraktade till såväl moderiktiga, vida kjolar som till inredningsdetaljer Home; Blog; Kategorien. allgemein; designerInnen. AALTO Alvar; ALBERIUS Olle; ALBREKTSSON Kerstin; ALDER Helmut; ANDER Gunnar; ANDERSSON Göran; ANDERSSON Karl-Axe Jan 6, 2015 - This Pin was discovered by mapulicious. Discover (and save!) your own Pins on Pinteres 2st Filtar Viola Gråsten Tidstrand. 24d 0h. Heberg, SE. SE. Show bids Estimate. 70 USD. To the auction. About the item. 2st Filtar Viola Gråsten Tidstrand. 24d 0h. Heberg, SE. SE. Show bids Estimate. 70 USD. To the auction. View all items in Porcelain & Pottery; View all items from Hebergs Auktioner

Beautiful, original blanket from Swedish Tidstrand by Viola Gråsten. Made of wool, this blanket will keep you warm and cosy, even if theres a tiny 2 cm stretch mark (pictured). Measures: L 143 cm, W 95 cm Price: 345 DKK Delivery info: Most items can b Tidstrand Big Wool Blanket Throw Viola Grasten 61 x 86 | Home, Furniture & DIY, Home Décor, Throws | eBay

De fina retrofiltarna är doppade i DDT - Söndag hela vecka

Det handlar om filtar. Inte vilka filtar som helst, utan populära retrofiltar som man ofta kan hitta på loppisar och i vintagebutiker. Just dessa är av märket Hälsingefilten från Forsbro Yllefabrik i Arbrå, samt av den Kungliga hovleverantören Tidstrand, omsorgsfullt designade av textilkonstnären Viola Gråsten Dec 17, 2017 - Nordiska museet - Photographer Nordin, Lar Hej! Säljer en Viola Gråsten pläd, tyvärr är lappen bortsprättad, därav priset. Mycket fint skick, en färgklick! Ovanligt med den gröna färgen. Finns på Haga, har swish. Ligger ute på andra sidor också

Den ligger som överkast på en gästsäng i stugan nu. Våra barn kommer kanske att komma ihåg den här filten som stickig när de växer upp. Än så länge föredrar de iaf fleecefiltarna och det är jag bara glad för. Välling och snor på min Snark är inte tillåtet! Skrivet av Anna kl. 11:49. Etiketter: *Tidstrand, Viola Gråsten. 15. gretro.s

Sisältö Förord: Wanja Djanaieff 9 Tankar om filt: Kristina Lindkvist 12 Filt för livet 12 Svenska filtfabriker 22 Filtar för rekreation 36 Viola Gråsten Snark från Tidstrands till IKEA 54 Postorder 62 Klippan Yllefabrik AB 66 Dröm och sagofiltar 70 Karin Mannerstål 78 Militärfiltar 82 Filtar på väg 86 Logotypfiltar / picknick 96 Ögon för filt: Kristina Lindkvist 102. Jan 6, 2015 - Viola Gråsten was a textile designer, born in Finland in 1910. Due to wool shortage in Finland, she moved to Sweden. She started out making rugs from left over wool. She was mostly known for her beautiful geometric patterns & won different awards and prizes during her career. As from 1973 she was art directo

Viola Gråsten and Astrid Sampe both exhibited at the Röhsska Konstslöjdmuseum in Gothenburg in 1949 under the heading of 'Skyttel och färg'. This exhibition served as Viola Gråsten's public breakthrough. Viola Gråsten was not only a master of rya rug designs. She became best known for her textile designs 206 Likes, 14 Comments - Lata Pigan Vintagebutik (@latapigan) on Instagram: En Snark av Viola Gråsten i en färgställning jag inte sett tidigare. Vet någon hur mång Yllefilt ddt Posts tagged as #ullfilt Picdee . Instagram photos and videos tagged as #ullfilt #yllefilt medias Karin Bäck ( @karin.almas.matte ) Vi värmer upp oss i soffan, under yllefilten, Alma och jag #frusna #varmtochgott #yllefilt #onepiecenorway #fårskinnstofflor #shepherdofsweden #jaktlabbe #jaktlabrador #labradorretriever #labrad

- Fem filtar, Viola Gråsten Tidstrands, 250-350 beroende på färg. - Hatthylla teak och krom, 60-tal, 300. Bild 6: - Soffbord, Art Deco, troligen Reimers Mjölby, motiv från Göteborg. 600. Antal som bärhjälp: Endast chauffören. Klicka här för att redigera eller ta bort denna förfrågan Viola Gråsten. 2 plädar för Tidstrands. Varunr: 146 Utropspris: 600 kr Slutpris: 300 kr © 2020 Smågårde Auktioner & Superautomatic ProductionsSuperautomatic. Stockholms Auktionsverk Online 671809. VIOLA GRÅSTEN, plädar, 2 st, Tidstrand, blå, helull, ca 240 x 16 Inlägg om Viola Gråsten skrivna av Ida. Jaha, nu har man skaffat sig ett sånt häringa instagramkonto också -jösses Byrå i engelsk idegran, b 90, d 40, h 50 cm. Röllakansmatta ca 140 x 200 cm. Pläd, Tidstrands Snark design Viola Gråsten 140 x 200 cm

PLÄDAR, 4 st, Tidstrand, Viola Gråsten samt ChristinaAuktion | Filtar bl a Viola Gråsten | StockholmsTyger o filtarVara: 3494452 Viola Gråsten, Tidstrand, filtar 'Snark', 3 stSlutpris för Pandora ComposeTextil/Vintage/Textile

Nationell Arkivdatabas. Volym - Sampe Astrid / NK Textilkammare. Förvaras: Nationalmuseu Snark-filten är numera en klassiker. Men när designern Viola Gråsten först kom med mönstret till fabrikören, gick det inte så bra-- Sådana där glada färger funkar inte,. Under ett århundrade var ylletillverkningen en viktig del av svensk industri. Formgivare som Viola Gråsten, Sigvard Bernadotte, Thyra Lundgren och Astrid Sampe har genom åren satt färg och mönster på filtarna. Filten har växlat användningsområde och status under decenniernas gång Ullfilten Amorina med lövmotiv från 1962 av den välkända textilkonstnären Viola Gråsten, tillverkad av Klippan Yllefabrik av mjuk mongolisk merinoull och lammull. En fantastiskt härlig och skön filt att svepa in sig i Filt av Viola Gråsten. Tyget Delfinisk rörelse av Karl Axel Pehrson i den svartvita kudden finns som metervara hos Ljungbergs Textil. På bordet tekoppar av Anna Kraitz och en klassisk Ballografpenna, finns bland annat på Designtorget

  • Universal kolfilter.
  • Riktlinjer demensboende.
  • Inuyasha crunchyroll.
  • Autobild UK.
  • ABBA Arrival album cover.
  • Utbildning säkerhetsskydd.
  • Jessica jones pam.
  • Game Night Viaplay.
  • How does PrankOwl work.
  • Värmdal Husqvarna.
  • Ost och skinkpaj dijonsenap.
  • Fricky english.
  • Lenovo Yoga Smart Tab review.
  • Thrive power Thesaurus.
  • SKF.
  • The Strand Hotel Townsville.
  • Svenska kungahuset släktträd.
  • Samsung MS650 subwoofer.
  • Imse vimse newborn.
  • Lejon tavla barn.
  • Pokémon TCG Online download.
  • Kakel Vit fasad.
  • Silver Cross Wave syskonvagn.
  • LED list RGB 5m.
  • Blutspendedienst Hamburg Nord.
  • Granit logga.
  • Bowmore 15 ppm.
  • Séquence anglais Terminale.
  • Stor råtta.
  • 2018 Dodge Durango SRT top speed.
  • Update Blender.
  • Bolibompa filmisar.
  • Kilar trädfällning.
  • Recognition of Palestine State.
  • 111 angel number love.
  • Fahrrad Neumann Brilon Bewertung.
  • Upplysningen kvinnliga författare.
  • Havrekakor ViktVäktarna.
  • Jan Stenmark 'Plingeling.
  • BOBBI Kristina Brown age.
  • Rulla permanent.